Často kladené otázky

Môžu sa podľa Vás investície do elektrického skútra oproti bežnému benzínovému vrátiť, prípadne komu a kedy?

Obstarávacia cena elektrického skútra sa dnes pohybuje od 1780 € , to je cena zrovnateľná s cenou značkového benzínového skútra. Náklady na servis elektroskútra sú bezpochyby niekoľkonásobne nižšie, preto sa finančná návratnosť začína okamžite ihneď po prejdení prvého kilometra. Naviac prevádzkové náklady oproti benzínovému skútru sú cca 14 násobne nižšie a v porovnaní s automobilom cca 40 x nižšie.

Na ktoré veci by si mali zákazníci pri nákupe elektrického skútra dať najväčší pozor?

Aby bol majiteľ elektrického skútra dlhodobo spokojný a mohol využívať nesporné výhody spojené z elektro pohonu bez obmedzení, mal by sa pri nákupe riadiť nasledovnými bodmi:

1; Doporučujeme nakupovať tak, aby predaj a servis prebiehal vždy u autorizovaného predajcu resp. u importéra, ak v jeho blízkom okolí sa žiadny z predajcov nenachádza.

2; Vyvarovať sa nákupu ojazdeného el. skútra, pretože história akumulátorov a spôsob ich používania je neistý.

3; Nekupovať el. skútre neoverených značiek - určite sa vyhnete problémom pri prihlasovaní a pri zháňaní náhradných dielov. Doporučujeme si vybrať takú značku, ktorá na trhu pôsobí už dlhšiu dobu je overená a má etablovanú predajnú a servisnú sieť na území SR.

4; Vývoj v tejto oblasti napreduje rýchlo dopredu. Preto odporúčame sledovať aktuálne trendy a možnosti, aby si zákazník zakúpil skúter , ktorý využíva najmodernejšiu technológiu.
Dôležitým aspektom je samotný akumulátor. Jednoznačne odporučujeme voliť si skúter s lithiovým vyberateľným akumulátorom. Akumulátor je možné jednoducho vybrať zo skútra a nabíjať ho mimo skúter napr. doma alebo na pracovisku pomocou malej nabíjačky. Vďaka tejto vlastnosti akumulátorov zákazník predlžuje dojazd skútra a môže používať aj niekoľko akumulátorov, ktoré si vymieňa a nie je obmedzený dojazdom a môže skúter využíva v režime neobmedzeného dojazdu.

Načo si dať pozor pri výbere elektrického skútra?

a; možnosť testovacej jazdy
b; v akej forme je Vám skúter dodaný
c; či je pri predaní vykonané zaškolenie
d; kto vám vykoná záručný a pozáručný servis
e; dostupnosť náhradných dielov
f; dostupnosť poradenstva počas používania skútra

Pri elektrických skútroch je často uvádzaná ich prednosť minimálna potreba servisu a vysoká spoľahlivosť. Aké s tým máte skúsenosti?

Máte pravdu, je to jedna z hlavných predností kvalitných elektrických skútrov. Až postupom času si zákazník uvedomí koľko finančných prostriedkov a času ušetrí práve vďaka nízkej poruchovosti a okamžitej mobilite. Elektrický skúter na rozdiel od benzínového pracuje veľmi efektívne . Jeho účinnosť je až 97%, benzínový motor pracuje s účinnosťou cca 30%. Keď si človek predstaví, koľko je v spaľovacom motore súčiastok, obsahuje kvapaliny, filter ,variatorový remeň, sviečku apod. na prvý pohľad je zrejmé , že elektrický skúter s jediným pohyblivým dielom motora má minimálny servis. Spoľahlivosť a nízke servisné náklady deklaruje aj skutočnosť, že elektrické skútre AKUMOTO majú len jednu povinnú garančnú prehliadku po 1000 km, po tejto kontrole nie je žiadny povinný servisný interval.

Aký vodičský preukaz potrebujem k vedeniu elektrického skútra AKUMOTO?

Na všetky naše typy skútrov AKUMOTO stačí vodičské oprávnenie AM ( od 15 rokov) alebo B (osobný automobil).

Ako je zaistený záručný a pozáručný servis?

Požiadavky na servis sú v porovnaní s benzínovým skútrom minimálne. Servis Vám zabezpečia naši regionálni predajcovia. V prípade, že vo Vašom okrese do tohto času nie je žiadny predajca AKUMOTO servis Vám zabezpečí Importér pre SR spoločnosť REIMANN priamo u Vás.

Kde si môžem Vaše skútre pozrieť a vyskúšať?

U zmluvných predajcov AKUMOTO, alebo počas dohodnutej bezplatnej skúšobnej jazdy priamo u Vás.

Ako sa musím starať o akumulátor?

LiFePo4 akumulátory si nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť, stačí ho udržiavať v nabitom stave. Moderné akumulátory sú vybavené BMS (Battery Management systém), ktorý kontroluje maximálne a minimálne napätie akumulátorov, čím ich chráni pred zničením, ako sa to stáva pri olovených, alebo gélových akumulátoroch.

Môžem používať AKUMOTO elektrický skúter v bežnej cestnej premávke?

Všetky naše modely sú homologované pre používanie na verejných komunikáciách pre celé územie EU, čím spĺňajú všetky predpisy a vyhlášky platné na našom území. Preto môžete používať AKUMOTO skúter v cestnej premávke bez obmedzení.

Ako sa skúter správa, keď je v akumulátoroch málo energie, zastaví sa bez varovania?

Nezastaví. Skúter sa chová tak, že pri poklese ukazovateľa k červenému políčku prejde ďalších 5-10 km. Pokles výkonu je v tejto fáze zanedbateľný.

Akým spôsobom motor pracuje?

Jedná sa o moderný trojpólový bezuhlíkový pulzný motor. Magnety sú permanentné a tri dátové snímače polohy sa starajú o presný a hospodárny priebeh magnetického poľa vo všetkých fázach jazdy. Tým je zabezpečený nečakane silný krútiaci moment od nízkych otáčok a hlavne vysoká účinnosť motora. Táto účinnosť je ďalej násobená tým, že je energia bez jediného prevodu prenášaná priamo na vozovku. Žiadne rozvodovky, prevodovky, variátory, reťaze, proste žiadne ďalšie straty.

Môžu na elektrickom skútri jazdiť 2 osoby?

Áno, všetky naše modely sú homologované ako dvojmiestne.

Ako dlho trvá nabitie elektrického skútra AKUMOTO?

Doba nabíjania ja závislá od hĺbky vybitia a veľkosti kapacity akumulátorov. Vo všeobecnosti pri Lifepo trakčných akumulátoroch prospieva priebežné nabíjanie. Aj keď prejdete len 10 km je dobré dať skúter nabiť. Akumulátorom tento režim prospieva a predlžuje životnosť. Doba nabíjania u LiFePO4 akumulátorov je 2-4 hodiny. Kremíkové akumulátory nabijete na 60% kapacity za 3 hodiny na plné nabitie je to za 7 hodín.

Koľko Euro zhruba stojí nabitie elektrického skútra?

Plné nabitie vyjde zhruba na 0,12 Euro - L85 najpredávanejší model.

Škodí skútru, alebo jeho motoru jazda v daždi?

Neškodí, skútre je možné používať za rovnakých podmienok ako benzínové.

Ako dlho sú už AKUMOTO skútre v predaji?

Oficiálny predaj v ČR bol zahájený v roku 2007, testy skútrov boli zahájené už v roku 2005. Na Slovensku je na trhu od roku 2009.

Čím je dosiahnutá tak vysoká hospodárnosť elektrických skútrov AKUMOTO?

Rozdiel v účinnosti elektro 97% a benzínový 30%.
Žiadne straty v prevodoch - priamy pohon kolesa ( motor integrovaný v zadnom kolese)
Pri "tankovaní" z 230V zásuvky neplatíte spotrebnú daň s uhľovodíkov.

Čo musím urobiť, aby som mohol predávať elektrické skútre AKUMOTO?

Záujemcovia o predaj AKUMOTO skútrov môžu kontaktovať importéra pre SR spoločnosť REIMANN na emailovej adrese roman@elektromobily.eu

Aká je životnosť akumulátorov?

Životnosť pri laboratórnych testoch je až 9 rokov, v praxi je to ťažko dosiahnuteľné. Pri pravidelnom dobíjaní a dodržiavaní niekoľkých jednoduchých zásad je životnosť až 7 rokov. Akumulátorom škodí hlboké vybitie, nemajú pamäťový efekt, preto je ich dôležité čo najviac dobíjať napr. aj niekoľkokrát za deň po každej jazde.

Koľko stoja nové akumulátory?

Cena jednotlivých akumulátorov sa líši od ich typu a kapacity. Cena základného typu je 480 EUR. Ceny náhradných dielov, alebo celej ponuky akumulátorov dopytujte na roman@elektromobily.eu

Aká je záruka na skútre AKUMOTO?

Záruka na elektrické skútre AKUMOTO je 24 mesiacov.

Ako je kalkulovaný výpočet nákladov 0,25EUR na 100km.

Tento výpočet vychádza z priemernej ceny elektrickej energie, ktorá je spotrebovaná na 100 km. V praxi to znamená cca 0,9 kW na 100 km.

Je životnosť motora 100 000 km reálna?

Áno, motor má deklarovanú životnosť 100 000 km. Samozrejme záleží na viacerých faktoroch a negatívnych vplyvoch. Dlhodobé praktické jazdné testy potvrdili, že motor je odolný a spoľahlivý aj pri zvýšení výkonu na 120%.

Môžem Váš elektrický skúter prevážať a dobíjať v obytnom karavane, benzínový mi tam smrdí.

Áno, môžete. A dokonca v akejkoľvek polohe.

Vývoj v tejto oblasti veľmi rýchlo napreduje. Je možné LiFePO akumulátory namontovať do starších AKUMOTO skútrov?

Áno, a bez väčších úprav elektroniky.

Autoservis Jakub s.r.o. Autorizovaný predajca elektrických skútrov AKUMOTO.

Predajňa Nitra
Cabajská 29, 949 01 Nitra, Tel.: 037 / 7777 677

Predajňa Bánovce nad Bebravou
Trenčianska cesta 1269/15, Bánovce n./Bebravou , Tel.: 038 / 76 000 00autoservis jakub