Ako si poradiť s námrazou na sklách automobilov

Ako si poradiť s námrazou na sklách automobilov

Existuje niekoľko rozšírených, ale aj menej známych tipov, ako predísť námraze na sklách vašich automobilov. Viac ako na povery sa pritom oplatí staviť na odporúčania výrobcu. Uistite sa v tom, že ráno idete na námrazu správne.

Málokto napríklad vie, že odmrazovač určený na akútne odstránenie námrazy funguje dobre aj ako prevencia. V noci ho naneste na sklo a ráno budete bez práce. Dôležité môže byť aj to, kde parkujete. Ak si môžete vybrať, postavte auto tak, aby čelným sklom mierilo na juhovýchod. Za jasného rána vám vychádzajúce slnko pomôže sklo predhriať a námrazy ho zbaví buď úplne, alebo ju aspoň naruší.

Ako si poradiť s námrazou na sklách automobilov

Originálny prípravok ŠKODA pôsobí preventívne proti námraze na čelnom okne a ušetrí tak nepríjemnú prácu i čas. Jeho aplikovaním zabránite tvorbe námrazy, a to v širokom rozmedzí teplôt od +3 °C až do -30 °C.

Čo si s námrazou poradí a na čo radšej zabudnite?

Škrabka ÁNO
Škrabka je nástroj, ktorý by mal mať v aute každý vodič. Majitelia vozidiel ŠKODA majú výhodu v tom, že škrabku si nájdu vo veku nádrže, prípadne pri novom elektrickom SUV ŠKODA ENYAQ iV po novom v zadných kufrových dverách. Prečo tam a nie v klasických dverách? Aj to je jedno z osvedčených Simply Clever riešení: pri otvorení veka od nádrže, prípadne kufra, vám totiž na sedadlá nenapadá sneh zo strechy. Pri práci so škrabkou je vhodné začať bočnými sklami, na ktorých zvykne byť menšia vrstva námrazy a medzitým vďaka vyhrievaniu predného skla na ňom námraza aspoň trochu povolí. V prvom kroku ju narušte stranou s vrúbkami a až potom ju stiahnite plochou stranou.

Kryt čelného skla ÁNO
Ak cez noc čelné sklo prikryjete dekou alebo fóliou, neurobíte zle. Kto to chce robiť štýlovo, môže si zaobstarať kryt v presných rozmeroch svojho skla. Niektoré sa inštalujú tak, že sa zavrú do dverí, ale zohnať sa dajú aj modely s magnetmi na karosériu. Vďaka prechodu na online spravodajstvo už až tak nehrozí, že by niekto použil noviny, ktoré rozhodne ani neodporúčame. Tie totiž ľahko navlhnú a primrznú ku sklu. Podobne neslávne to môže dopadnúť aj s kartónom.

Rozmrazovač ÁNO
Veľmi dobrú robotu vie spraviť rozmrazovač, ktorý je súčasťou zimného balíčka ponúkaného na eshope ŠKODA. Ľad zasiahnutý rozmrazovačom ide dole veľmi rýchlo. V núdzi si pomôžete aj prostriedkami, ktoré nájdete v každej domácnosti; do nádoby s rozprašovačom po čističi na domáce okná nalejte tretinu vody a dve tretiny octu, ktorý pôsobí nielen ako prostriedok na odstránenie vodného kameňa, ale aj ľadu. Po nastriekaní počkajte pol minúty a ľad stiahnite škrabkou. Dobrý výsledok dosiahnete aj použitím ďalších domácich zmesí, ako napríklad octu s alkoholom v pomere 1:2, prípadne liehu s vodou v pomere 2:1.

Platobná karta NIE
Ani v núdzi na očistenie skla nepoužívajte predmety, ktoré by ho mohli poškrabať. Vhodnou pomôckou určite nie sú ani platobné karty. Jej účinnosť je mizivá, navyše ju s veľkou pravdepodobnosťou zlomíte a potom budete čakať týždeň, kým vám banka vydá novú.

Stierače NIE
Z namrznutého skla v žiadnom prípade neodtrhávajte stierače a ani nimi nestierajte až do okamihu, kým námraza celkom nepovolí. Poškodili by ste totiž gumičky. Z rovnakého dôvodu sa pred naštartovaním uistite v tom, že páčku stierania máte v polohe vypnuté.

Horúca voda a sviečka NIE
Navzdory krčmovým poverám by sme sa mali vyvarovať odstraňovaniu námrazy tým, že sklo polejeme horúcou vodou. Kvôli skokovému rozdielu teplôt by mohlo prasknúť a ak aj nie, voda by na ňom pravdepodobne znovu primrzla. Rovnako, ako pri odstraňovaní vonkajšej námrazy, ani vnútri vozidla nepoužívajte prostriedky, ktoré by sklo skokovo zahriali, teda napríklad teplomet alebo sviečku. Aj v tomto prípade by totiž hrozilo, že sklo vplyvom prudkej zmeny teploty praskne.