Vyskúšajte si virtuálne šoférovanie elektromobilu vďaka Aplikácii MyŠKODA iV

Vyskúšajte si virtuálne šoférovanie elektromobilu vďaka Aplikácii MyŠKODA iV

Možno už aj vy zvažujete elektromobil, no stále si neviete predstaviť, čo by pre vás znamenala jeho každodenná prevádzka. Otestovať sa to dá aj bez elektromobilu! S aplikáciou MyŠKODA iV si teraz môžete veľmi jednoducho nasimulovať vaše každodenné jazdy v bežnom aute do elektrického prevedenia. Uvidíte, aký by ste mali dojazd pri vašom štýle jazdy, budete mať neustále prehľad o aktuálnej kapacite batérie a zistíte, kde a ako môžete nabíjať. Samozrejmosťou je aj porovnanie nákladov na jazdu.

Aplikácia MyŠKODA iV prináša jedinečný zážitok z virtuálneho šoférovania elektromobilu, avšak počas jazdy v tradičnom aute. Stačí si ju nainštalovať do svojho smartfónu, jazdiť na bežnom aute so spaľovacím motorom a vďaka dômyselným funkciám sledovať simuláciu cesty, stav batérie či porovnanie spotreby a emisií. Ľahko tak zistíte, ako by vyzeral váš deň s elektromobilom. Dostanete k tomu informácie, koľko financií by ste ušetrili za jazdu v porovnaní s terajším vozidlom.

Virtuálna jazda elektromobilom v praxi

O svoju skúsenosť s virtuálnou jazdou na plne elektrickom SUV ŠKODA ENYAQ iV sa s nami podelil zákazník Martin Šalát zo Žiliny. V rámci svojej práce cestuje po celom Slovensku, s rodinou jazdí na chalupu pri Kysuckom Novom Meste a býva v bytovke. Ako fanúšik elektromobility si na jeden celý mesiac vyskúšal, ako by vyzeralo jeho spolužitie s elektromobilom v rámci každodennej prevádzky.

„Podľa aplikácie som za mesiac urobil 136 jázd, prešiel 3 579 kilometrov a nabíjal som 18 krát. Virtuálnou jazdou na ŠKODA ENYAQ iV som dosiahol simulovanú spotrebu 719 kW/h, reálnu spotrebu na svojej ŠKODA OCTAVIA 2.0 TDI 4×4 som mal na úrovni 175 litrov. Náklady na jazdu by tak boli 121 eur za nabíjanie na čisto verejných staniciach a 244 eur za naftu. Ešte viac ma však potešil iný údaj, a to produkcia emisií CO2 – pri elektroaute – 0.00 kg vs 461 kg pri spaľovacom motore,“ zhrnul výsledky svojho pozorovania Martin Šalát.

Zhrnutie reálneho fungovania podľa potrieb elektromobilu:

Nabíjanie: M. Šalát počas testovania prostredníctvom aplikácie elektromobil virtuálne nabíjal v práci alebo na nabíjacích staniciach pred obchodnými centrami. O tom, kde sa nachádza najbližšia nabíjacia stanica, mu aplikácia poskytla prehľadné informácie. Maximálny čas čakania na nabitie bol v jeho prípade 45 minút, počas ktorých si vybavil napríklad pracovné telefonáty a maily, nákupy či osobné veci.

TIP: Domáce nabíjanie za tretinové náklady

Samozrejme, nabíjanie na verejných nabíjačkách je menej výhodné, ako nabíjanie na vlastnej nabíjačke nainštalovanej doma. Majitelia elektromobilov môžu využiť komplexný ekosystém služieb ŠKODA eMobility, v rámci ktorého je k dispozícii domáca nabíjačka Wallbox SKODA iV. Tá je dostupná v troch variantoch s maximálnou rýchlosťou nabíjania 11 kW/h, pričom vyššie verzie ponúkajú aj elektromer a internetové pripojenie, vďaka ktorému si vodič cez aplikáciu kontroluje a riadi celý proces nabíjania. Nechýba ani riešenie pre domácnosti, ktoré sa môžu spoľahnúť na energetickú sebestačnosť a inteligentné využívanie vlastnej elektriny.

Dojazd: počas testovania M. Šalát jazdil na rôznych trasách v rámci Slovenska.

„Cesta z Bratislavy do Slovenského Grobu, 42 km, ubrala 9 % batérie. Odtiaľ nasledoval presun do Žiliny, približne 200 km, ktorý ubral 62 %, čo je asi 48 kW/h. Viem teda, že na diaľnici môžem rátať so spotrebou asi 24 k/Wh/100 km. To je s plne nabitou 77 kWh batériou viac ako 300 km diaľničným tempom,“ hodnotí svoje skúsenosti s virtuálnym dojazdom nadšenec elektromobility.

TIP: Pri nabíjaní na dlhších cestách sa oplatí Powerpass karta

Riešením pre tých, ktorí sú často na cestách, je služba pre verejné nabíjanie spojená s kartou a aplikáciou Powerpass. Táto služba poskytuje prístup k už takmer 600 nabíjacím bodom na Slovensku a k vyše 260 000 v rámci Európy. Stačí prísť k nabíjačke, priložiť kartu alebo využiť aplikáciu a nabíjať za výhodnejšie ceny. Rovnako komfortná je aj samotná platba, ku ktorej zákazník raz mesačne dostane súhrnné vyúčtovanie za nabíjanie doma aj v cudzine a platby tak nemusí riešiť jednotlivo.

Pri nabíjaní na dlhších cestách sa oplatí Powerpass karta