Značka ŠKODA po rokoch mení svoje logo.

Značka ŠKODA po rokoch mení svoje logo

Značka ŠKODA po rokoch mení svoje logo. Nové poňatie kladie väčší dôraz na samotný nápis ŠKODA a výrazné využitie dvoch nových zelených komunikačných farieb.

Väčšiu zmenu svojej identity značka ŠKODA za posledných 30 rokov nezažila. Okrem nového dizajnového jazyka automobilka pripravuje aj modernizáciu dizajnu značky. Súčasťou tejto modernizácie je aj nové logo ŠKODA.

„S novou firemnou identitou posúvame vzhľad celej značky na vyššiu úroveň. Vyvíja sa nielen naše produktové portfólio, ale rovnako tak naši zákazníci. A my to vnímame ako ideálnu príležitosť na to, aby sme značku prispôsobili desaťročiu transformácie a jej vzhľad upravili podľa potrieb a očakávaní zákazníkov. Naša nová korporátna identita podčiarkuje moderný a osobitý dizajn a jasne ukazuje náš prístup, ktorý je v prvom rade digitálny. Som presvedčený o tom, že zákazníkom sa bude páčiť!“ zhŕňa novinky Martin Jahn, člen predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO zodpovedný za predaj a marketing.

Impulzom k zmene sa okrem iného stala stratégia NEXT LEVEL ŠKODA Strategy 2030, ktorá automobilku posúva bližšie k elektrifikácii a digitalizácii. Týmto dvom trendom sa musela prispôsobiť aj identita značky, a to vrátane spracovania loga a celkového prístupu k brandingu. „Čoraz intenzívnejšie využívanie loga v rôznych digitálnych formátoch nás primälo vytvoriť jeho novú podobu v dvojrozmernej grafike, ktorá je na displejoch i v tlači ľahšie rozpoznateľná a výraznejšia ako doterajšie trojrozmerné prevedenie,“ vysvetľuje princípy zmien Petra Mackeová z marketingového oddelenia automobilky.

Nová vizuálna identita bude moderná a dobre viditeľná.

Stále zelená identita

Okrem nového poňatia grafiky sa branding značky dočkal aj ďalších zmien. Po novom bude firma slovný nápis ŠKODA a tradičný okrídlený šíp v prstenci využívať viac oddelene. Hlavným komunikačným nástrojom sa stane nápis. Toto typografické logo sa objaví nielen na zadnej časti áut ŠKODA, ako tomu bolo v posledných rokoch, ale rovnako tak vpredu.

Nové logo na prednej časti štúdie VISION 7S

V záujme toho, aby bol nápis výraznejší, dostal novú podobu s integrovaným mäkčeňom a okrem toho pracuje so symetriou a kombináciou oblín a hrán. „Mäkčeň bol pre nás výzvou, pretože z globálnej perspektívy zvykne byť pre väčšinu našich zákazníkov mätúci. V novej podobe bude integrovaný a splynie so symetriou loga, pričom zákazníci na domácom trhu a rovnako tak na niektorých ďalších trhoch ho v nápise aj tak rozpoznajú,“ vysvetľuje významnú zmenu Martin Pavlík ako druhý člen marketingového tímu, ktorý novú identitu značky pripravoval.

Nové logo a jeho farebnosť lepšie vyhovujú mobilným zariadeniam

Zmenou, aj keď nie tak zásadnou, prešiel aj symbol okrídleného šípu. Logo sa dočkalo na prvý pohľad zjavného  zjednodušenia, pretože po novom bude vykreslené v plochej podobe a automobilka pri ňom môže výraznejšie pracovať s farbami. „Táto jednoduchá dvojrozmerná verzia vyzerá pôsobivejšie hlavne na mobilných zariadeniach a umožňuje flexibilnú integráciu do rôznych formátov. ŠKODA AUTO touto zmenou reaguje na posun k ešte výraznejšej digitalizácii komunikácie. Súčasťou novej identity sú totiž aj dva nové odtiene zelenej, smaragdová a elektrická zelená. Len máloktorá značka má zelenú farbu vo svojej DNA zakorenenú tak ako ŠKODA. Nové odtiene zachovávajú prepojenie s históriou, zároveň však prinášajú osvieženie a viac odkazujú na elektromobilitu,“ hovorí Petra Mackeová.

165 návrhov a viac ako rok práce

Na tvorbe novej identity značky pracoval len veľmi malý tím ľudí s podporou naprieč celou automobilkou. Práce trvali vyše roka a tím najskôr pracoval s celkovým počtom 165 návrhov, z ktorých sa postupne vykryštalizovala trojica „finalistov“. Tých potom automobilka podrobila dôkladnej previerke, ktorej sa zúčastnilo vyše 2 200 respondentov z Česka, Nemecka, Talianska, Nórska, Indie a Izraelu. Na základe ich spätnej väzby zvíťazila práve predstavená podoba loga.

Petra Mackeová a Martin Pavlík pri vývoji nového loga
Petra Mackeová a Martin Pavlík pri vývoji nového loga

„Každá zmena je výzva. Je prirodzené, že niekto zmeny úplne nevíta, iný ich zasa podporuje. V novej podobe identity zohrávajú názory zákazníkov kľúčovú rolu, čo vychádza z hodnôt našej značky. Klinické štúdie ukázali, že novou podobou značky sme dosiahli vyvážené a progresívne zmeny, ktoré myslia hlavne na zákazníkov a okrem toho reflektujú našu stratégiu,“ konštatuje Martin Pavlík.

S novým logom sa zákazníci a fanúšikovia značky ŠKODA začnú stretávať postupne. Najprv sa objaví v komunikačných materiáloch, od roku 2024 sa logo začne objavovať aj na novo predstavovaných modeloch. Postupne sa logo a ďalšie prvky značky objavia v infotainmentoch vozidiel a rovnako tak u predajcov značky.

Riešenie novej vizuálnej identity musí byť vždy komplexné.